خلاصه کتاب سازه مخصوص کنکور ارشدتنوع اقليمي مسبب استفاده از مصالح مختلف و روشهاي متنوع در ساخت ساختمانها و بناها در نقاط مختلف ايران شده. كه اين تأثيرات در اولين گام در سازة بناها و تزئينات ساختمانها به وضوح مشاهده مي‌گردد. بعنوان مثال در مناطق شمالي ايران از تزئينات چوبي و رنگي و در مناطق كويري و جنوبي از تزئينات گچي، كاربندي و مقرنس استفاده شده است. اما عمده‌ترين تأثيرات در سازه‌هاي اقليم‌هاي مختلف ايران مشاهده مي‌شود، در اينجا با بررسي كليت سازه‌هاي معماري ايران بيشتر با اين مقوله آشنا مي‌شويم.

پي (Fundation)

وظيفة اصلي و عمدة پي انتقال بار ساختمان از سازه به زمين است، ابعاد پي با توجه به زميني كه پي در آن ساخته مي‌شود، بارهاي وارده از سوي ديوارها و سازه و با توجه به پوششهاي ساختمان داراي ابعاد و اندازه‌هاي متغيري مي‌باشد. پي‌ها از قسمتهاي مختلفي تشكيل شده‌اند، بدين ترتيب كه ابتدا خود پي، سپس كرسي‌چيني روي آن و در مرحلة بعدي ديوارها روي كرسي‌چيني قرار مي‌گيرند. كرسي‌چيني و ديوار همواره ضخامتي كمتر از پي دارند، كه به اين عقب نشستگي در روي پي و كرسي چيني پنجة پي مي‌گويند (شكل 1)

براي اجراي كرسي‌چيني با سنگ و ازارة سنگي به اينصورت عمل مي‌كنيم كه از ازاره‌هاي سنگي بعنوان قالب ازاره‌هاي كرسي‌چيني استفاده مي‌شود، سنگهاي ازاره در قسمت نما بصورت پاكتراش و در قسمت داخلي بصورت منحني يا شكسته يا شكستة تيشه‌اي اجرا مي‌شوند تا هشت و گير لازم را با ملات و مواد پركننده در قسمت داخل بخوبي داشته باشد. براي قسمت بالاي كرسي‌چيني هم از تخته سنگ يكنواخت «سنگ پلاك» استفاده مي‌شود تا بتواند در مقابل بارهاي وارده از ديوارها خوب عمل كرده و اين بارها را بصورت يكنواخت به زمين منتقل كند (شكل2).

در صورتي كه در كرسي چيني از آجر استفاده شود براي يكنواخت كردن بار از چوب استفاده مي‌كنند. تأثيرات اقليمي و محيطي باعث شده تا مهرازان ايراني براي پايداري و مقاوت بنا از تدابير خاصي استفاده كنند، كه نمونة بارز آن كلاف‌كشي ساختمانها مي‌باشد. كلاف‌كشي براي حذف نيروهاي رانشي، بخصوص در گوشه‌هاي بنا كه زواية فرار باعث ايجاد نيروي فشاري بيشتري مي‌شود كاملاً مؤثر مي‌باشد (شكل3). كلاف‌كشي بايد در دورتادور بنا و بصورت يكپارچه اجرا شود، يعني به محلي ختم شود كه كلاف‌كشي از همان محل شروع شده. براي بالا بردن عمر چوب و مقاومت در مقابل

...

 

PASSWORD : www.coffe.4kia.ir

 

با عضویت در کانال تلگرامی کافه فورکیا از لذت تخفیفات عمومی و گاهشمار ما بهرهمند شوید

 

 


خرید و دانلود خلاصه کتاب سازه مخصوص کنکور ارشد

افزایش فالوور اینستاگرام